DeRYaLı GüNLeR
Forumumuzdan Faydalanmak icin Üye Olun.. (:

Üye olduktan sonra katilimci olun ki sizleri yakindan taniyalim, bunun icin kendinizi tanitmak ve paylasimci olmak yeterli olucaktir..

DeRYaLı GüNLeR Yönetimi.. (;

Hoşçakal
DeRYaLı GüNLeR
Forumumuzdan Faydalanmak icin Üye Olun.. (:

Üye olduktan sonra katilimci olun ki sizleri yakindan taniyalim, bunun icin kendinizi tanitmak ve paylasimci olmak yeterli olucaktir..

DeRYaLı GüNLeR Yönetimi.. (;

Hoşçakal
DeRYaLı GüNLeR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DeRYaLı GüNLeR

DeRYaLı GüNLeR Sitesine Hoşgeldiniz. Daha Fazlası için Üye Olun ...

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapıspanaklı kakaolu pasta Kayitol

ıspanaklı kakaolu pasta

3 posters
YazarMesaj
yağmur
Süper üye
Süper üye
yağmur

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 19/11/09
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 2175
Teşekkür Edildi Teşekkür Edildi : 147
Puan Puan : 4535

ıspanaklı kakaolu pasta Empty
MesajKonu: ıspanaklı kakaolu pasta   ıspanaklı kakaolu pasta EmptySalı Ekim 26, 2010 11:10 am

Malzemeler :

Kek hamuru için ;

3 yumurta

1 su bardağı toz şeker

1 su bardağı süt¼ su bardağı sıvıyağ

3 su bardağı kekun

2 yemek kaşığı ince dövülmüş antep fıstığı

2 yemek kaşığı kakao

10-12 yaprak ıspanak

Yarım limon kabuğu rendesi

Krema için ;

7 su bardağı süt

7 yemek kaşığı un

7 yemek kaşığı pirinç unu

4 yemek kaşığı kakao

2,5-3 su bardağı toz şeker

2 yemek kaşığı tereyağkeki ıslatmak için ;

1 su bardağı süt

süslemek için ;

Yarım su bardağı file antep fıstığı

1 kaşığı ince dövülmüş andep fıstığı

Yapılışı :Yumurta ve şekeri 8 dakika mikserle yüksek devirde çırptım. Süt ve sıvı yağı ilave ettikten sonra 2-3 dakika daha çırparak bu karışımı 3 ayrı kaba eşir bir şekilde paylaştırdım. Birinci kaba kakaoyu ekledim. Kakaoyu ekleyince kek hamuru biraz sertleşti. Hamuru 3 yemek kaşığı süt ileve ederek kıvamını biraz incelttim. İkinci kaptaki hamura limon kabuğu rendesini ilave ederek iyice çırptım. Üçüncü kaptaki hamura kaynar suda 1-2 dakika kadar bekletip suyunu elimle iyice sıkarak rondoda püre haline getirdiğim ıspanakları ve antep fıstığını ilave ederek iyice karıştırdım. Son olarak 3 karışıma da birer bardak un ekleyerek tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırdım. Alüminyum folyo ile kapladığım kelepçeli kek kalıbının tam ortasına bir kepçe yeşil rekli hamur döktükten sonra ,sarı hamurdan bir kepçe alıp yine kalıbın tam ortasına yeşil hamurun üzerine döktüm.

ıspanaklı kakaolu pasta 71608_453950804846_137280359846_5220227_6055449_n

ıspanaklı kakaolu pasta 66625_453950914846_137280359846_5220228_5977953_n

Hamur fotoğraftaki gibi karışmadan kenarlara doğru açılacaktır. Ardında bir kepçe kakaolu hamur ve tekrar yeşil hamur... Tüm hamurlar bitene kadar aynı işlemi tekrarladım. Önceden ısıttığım 170 derece fırında keki 40-45 dakika kadar pişirerek üzeri kızarmadan fırından çıkardım. Keki bir gün beklettim. Ertesi gün keki iple ortadan ikiye keserek pasta için hazırladım.

Krema için; un ve pirinç ununu 2 su bardağı sütte pürüz kalmayacak şekilde iyice çırptıktan sonra sütün tamamıyla birlikte bir tencereye aldım. Şekeri ve kakoyu ilave ederek orta ateşte sürekli karıştırarak pişirdim. Kremanın kıvamı iyice koyulaşıp kaynamaya başlayınca ocaktan aldım. 8-10 dakika kadar beklettikten sonra tereyağını ekleyip mikserle iyice çırptım. Kremadan 1 su bardağı kadar süslemek için ayırarak sertleşmesi için buzdolabına koydum.Ortadan kestiğim kek hamurunu süt ile ıslattıktan sonra bolca ( kremanın 1/3 kadarı ) krema sürdüm .

Üzerine kekin diğer yarısını kapatarak kalan sütle ıslatıp ,pastanın kenarlarını ve üzerini krema ile kaplayarak iyice düzelttim. Pastanın kenarlarını file antepfıstığıyla kapladım. Süslemek için ayırıp soğuttuğum kremayı krema torbasına doldurarak pastanın üzerini süsledim. Toz antepfıstığını pastanın üst kenarlarına serptim. Pudra şekeri ve hazır aldığım karpuzkabuğu reçelinin 1 tatlı kaşığı suyu ile hazırladığım şeker hamurundan pastamın üzerine beyaz sardunya çiçekleri yaparak süsledim. Buzdolabında 7-8 saat kadar bekletip servis yaptım.
piko1
Yardımcı Admin

Yardımcı Admin
piko1

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 09/10/09
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1185
Teşekkür Edildi Teşekkür Edildi : 77
Puan Puan : 1479

MesajKonu: Geri: ıspanaklı kakaolu pasta   ıspanaklı kakaolu pasta EmptySalı Ekim 26, 2010 11:46 am

çok zahmetli ama değer
yağmur
Süper üye
Süper üye
yağmur

MesajKonu: Geri: ıspanaklı kakaolu pasta   ıspanaklı kakaolu pasta EmptySalı Ekim 26, 2010 11:48 am

ıspanaklı kakaolu pasta 737702 ıspanaklı kakaolu pasta 696685
ahsen58
Deneme Mod
Deneme Mod
ahsen58

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 28/01/10
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 354
Teşekkür Edildi Teşekkür Edildi : 22
Puan Puan : 497

MesajKonu: Geri: ıspanaklı kakaolu pasta   ıspanaklı kakaolu pasta EmptySalı Ekim 26, 2010 1:32 pm

evet ya çok zahmetli oluyor ama tadı çok güzel ellerine sağlık canım
yağmur
Süper üye
Süper üye
yağmur

MesajKonu: Geri: ıspanaklı kakaolu pasta   ıspanaklı kakaolu pasta EmptySalı Ekim 26, 2010 2:17 pm

ıspanaklı kakaolu pasta 554106 ıspanaklı kakaolu pasta 129114

ıspanaklı kakaolu pasta
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» kakaolu ıslak kurabiye
» kümbet pasta
» mantıya buyrun
» Çilekli Pasta
» GÖÇMEN PASTA