DeRYaLı GüNLeR
Forumumuzdan Faydalanmak icin Üye Olun.. (:

Üye olduktan sonra katilimci olun ki sizleri yakindan taniyalim, bunun icin kendinizi tanitmak ve paylasimci olmak yeterli olucaktir..

DeRYaLı GüNLeR Yönetimi.. (;

Hoşçakal
DeRYaLı GüNLeR
Forumumuzdan Faydalanmak icin Üye Olun.. (:

Üye olduktan sonra katilimci olun ki sizleri yakindan taniyalim, bunun icin kendinizi tanitmak ve paylasimci olmak yeterli olucaktir..

DeRYaLı GüNLeR Yönetimi.. (;

Hoşçakal
DeRYaLı GüNLeR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DeRYaLı GüNLeR

DeRYaLı GüNLeR Sitesine Hoşgeldiniz. Daha Fazlası için Üye Olun ...

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapBULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI Kayitol

BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI

3 posters
YazarMesaj
yağmur
Süper üye
Süper üye
yağmur

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 19/11/09
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 2175
Teşekkür Edildi Teşekkür Edildi : 147
Puan Puan : 4535

BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI Empty
MesajKonu: BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI   BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI EmptySalı Ara. 15, 2009 3:56 pm

BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI Ebeg_meci

Mutlu ve huzurlu bir hafta geçirmenizi dileyerek başlıyorum.Bugün sizlerle belki birçoğunuzun bildiği belki de bilmediği bir tarifi paylaşacağım.Lezzetini anlatamam şifasını hele hiç anlatamam.Ebegümeci ıspanakgillerden bir bitki olup çiçeğinden ilaç sektöründe faydalanılır yapraklarıda şifa kaynağıdır.Şu anda bizim pazarımızda bolca satılmakta.Eğer sizinde kendi toplama imkanınız yoksa pazarda köylü teyzelerim satıyor.Bizler için toplamışlar mutlaka alın kavurun ve deneyin.Prf.Dr.İBRAHİM SARAÇOĞLU geçenlerde tv da hiç olmazsa yılda 2-3 kez tüketmemiz gerektiğini söylemişti.Vakit kaybetmeden haydi hanımlar.Yapımı da çok kolay bir yemek.....

MALZEMELER

*1-2 bağ ebegümeci
*1 baş soğan
*1 büyük domates
*100 gr kadar kıyma
*1/2 küçük fincan sıvıyağ
*1 kaşık salça
*tuz.karabiber.pulbiber
*1 çorba kaşığı dolusu bulgur

BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI Ebeg_meci1

YAPILIŞI

Ebegümecini saplarını kısa kısa koparıp ayıklıyoruz.Güzelce ıspanak gibi 5-6 su yıkıyoruz.Sonra ince ince kıyıyoruz.Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz serpip ovuyoruz ve iyice sıkıyoruz avucumuzda.Tencerede soğanı ve kıymayı kavuruyoruz.İçine domatesimizi doğrayıp salçasını ekliyoruz.Birazda böyle kavurup sıktığımız ebegümeçlerini ekliyoruz.Baharatlarını da atıp 1 bardağı kadar su ilave ediyoruz.Bulgurunuda üzerine serpip ağzını kapatıyoruz.Bulgurumuz ve ebegümecimiz yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz.Sonramı sonrası malum ekmeği bana bana götürüyoruz:)) nereyemi mideye.....

EBEGÜMECİ'NİN RESMİ
BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI Ebegumeci

AFİYET OLSUN........
ADMİNE
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu
ADMİNE

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 13/10/09
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1767
Teşekkür Edildi Teşekkür Edildi : 580
Puan Puan : 3484

MesajKonu: Geri: BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI   BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI EmptySalı Ara. 15, 2009 3:58 pm

Bir İzmir kızı olarak bir egeli olarak ebegümecini biliyorum sürekli bulunmayan bir ottur bu...Yağmurlarla birlikte büyüyen bir ottur bu...Lezzetide çok güzeldir paylaşımın için teşekkürler...
yağmur
Süper üye
Süper üye
yağmur

MesajKonu: Geri: BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI   BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI EmptySalı Ara. 15, 2009 4:02 pm

BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI 696685 BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI 737702
şerife06
Amatör Üye
Amatör Üye
şerife06

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 12/12/09
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 271
Teşekkür Edildi Teşekkür Edildi : 50
Puan Puan : 392

MesajKonu: Geri: BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI   BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI EmptySalı Ara. 15, 2009 4:17 pm

ben hiç yapmadım ve yemedim........
yağmur
Süper üye
Süper üye
yağmur

MesajKonu: Geri: BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI   BULGURLU EBEGÜMECİ KAVURMASI EmptySalı Ara. 15, 2009 4:18 pm

yemeni tavsiye ederim

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yumurtalı Fasülye Kavurması..
» Fasulye Kavurması (4 Kişilik)
» KURUTULMUŞ YEŞİL FASULYE KAVURMASI