Çocukla oynamak zihin geliştiriyor Hitskin_logo Hitskin.com

Bu Hitsikin.com temayı önceden görmekte fırsat veriyor.
Tema yerleştirmekTemanın fişine geri dönmek

DeRYaLı GüNLeR
Forumumuzdan Faydalanmak icin Üye Olun.. (:

Üye olduktan sonra katilimci olun ki sizleri yakindan taniyalim, bunun icin kendinizi tanitmak ve paylasimci olmak yeterli olucaktir..

DeRYaLı GüNLeR Yönetimi.. (;

Hoşçakal
DeRYaLı GüNLeR
Forumumuzdan Faydalanmak icin Üye Olun.. (:

Üye olduktan sonra katilimci olun ki sizleri yakindan taniyalim, bunun icin kendinizi tanitmak ve paylasimci olmak yeterli olucaktir..

DeRYaLı GüNLeR Yönetimi.. (;

Hoşçakal
DeRYaLı GüNLeR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DeRYaLı GüNLeR Sitesine Hoşgeldiniz. Daha Fazlası için Üye Olun ...

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapÇocukla oynamak zihin geliştiriyor Kayitol

Çocukla oynamak zihin geliştiriyor

3 posters
YazarMesaj
rayye
Deneme Mod
Deneme Mod
rayye

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 13/10/10
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 189
Teşekkür Edildi Teşekkür Edildi : 17
Puan Puan : 354

Çocukla oynamak zihin geliştiriyor Empty
MesajKonu: Çocukla oynamak zihin geliştiriyor   Çocukla oynamak zihin geliştiriyor EmptyPerş. Kas. 04, 2010 6:11 am

Yrd. Doç. Dr. Hatice Kumcağız, çocukların zihinsel gelişiminde oyunun önemli rolü olduğunu zihinsel gelişimlerine katkı için ebeveynlerin de çocuklarının oyunlarına katılması gerektiğini söyledi.
Kumcağız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuk için oyun sürecinin, önemli bir öğrenme aracı olduğunu belirtti.

Çocukların oyun aracılığıyla düşünmeyi, kendini tanımayı, ifade etmeyi öğrendiklerini anlatan Kumcağız, oyunun, çocuğun fiziksel, zihinsel, dil, duygusal ve sosyal yönden gelişimini hızlandırdığını kaydetti.

Oyun sürecinin özellikle 3 yaş civarındaki çocuklar için önemli olduğunun altını çizen Kumcağız, şu bilgiyi verdi:

''Bu dönemde kız çocuklar anneyle, erkek çocuklar ise babayla özdeşim kurmaktadırlar. Çocuklara sağlıklı model olmak için hem annenin hem de babanın çocuğuyla vakit geçirerek oyun oynaması, kaliteli bir paylaşım yaşanmasına neden olacaktır. Bu durum çocuğun öğrenmesini artırdığı gibi çocuğun psikolojisi açısından da çok büyük önem arz etmektedir.''

-''EBEVEYNLER OYUNUN ÖNEMİNİN FARKINDA DEĞİL''-

Oyun oynamanın çocuk gelişimindeki öneminin ebeveynler tarafından farkına varılmadığını dile getiren Kumcağız, ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynamalarının ilk adımının fikirlerini empoze etmek yerine, çocuğun liderliğini, fikirlerini ve hayal gücünü takip etmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Çocuklar sessizce oyun oynarken pek çok ebeveynin doğal olarak bu durumu kendi işlerini tamamlamak için bir fırsat olarak gördüklerine işaret eden Kumcağız, şöyle devam etti:

''Çocuklar kendi kendilerine oynarken genellikle ebeveynler bunu yemek yapmak ya da gazete okumak için bir fırsat olarak görürler. Bunu yaparak, çocuğa sessizce oyun oynamasını ne kadar takdir ettiğinizi gösterememiş olursunuz. Sonuç olarak çocuğunuz tek başına oyun oynadığında kendini görmezden geliniyor hisseder ve sadece gürültü çıkardığında ya da dikkat çekmek için bilinçli bir şeyler yaptığında ilgi toplayabildiğini düşünür. Eğer oyuna ilgi gösterirseniz, sizin dikkatinizi çekmek için uygunsuz yollar bulmaya daha az ihtiyaç duyar.''

Oyunun çocuğun dil gelişimini de olumlu etkilediğini ifade eden Kumcağız, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu:

''Çocuğunuzun oyunuyla ilgili olduğunuzu göstermek için çocuğunuzun ne yaptığı hakkında destekleyici yorumlar ve açıklamalar yapmalısınız. Bu yaklaşım dil gelişimini de aktif şekilde destekler. Bazen ebeveynler yardımcı olmaya çalışırken, çocukların nasıl problem çözüleceğini ve kendi başına oyun oynanacağını öğrenmesini zorlaştırırlar. Ebeveynin çok fazla yardım etmesi ya da işin tamamını üstlenmesi çocuğun kendine güven hissini azaltır ve yetişkine bağımlılığı teşvik eder.''

piko1
Yardımcı Admin

Yardımcı Admin
piko1

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 09/10/09
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1185
Teşekkür Edildi Teşekkür Edildi : 77
Puan Puan : 1479

MesajKonu: Geri: Çocukla oynamak zihin geliştiriyor   Çocukla oynamak zihin geliştiriyor EmptyPerş. Kas. 04, 2010 11:46 am

ADMİNE
Forum Sorumlusu
Forum Sorumlusu
ADMİNE

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 13/10/09
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1767
Teşekkür Edildi Teşekkür Edildi : 580
Puan Puan : 3484

MesajKonu: Geri: Çocukla oynamak zihin geliştiriyor   Çocukla oynamak zihin geliştiriyor EmptyPerş. Kas. 04, 2010 4:41 pm

Büyük oğlumun bebekliğinde onunla çok zaman geçirirdim sürekli onunla oyunlar oynardık,buda onun bana çok bağlı olmasını kazandırdı,fakat küçük oğlumla öyle çok fazla oyunlar oynayamıyorum daha çok babası akşamları işten gelince onunla oynuyor ve küçük oğlumda babaya şuan çok bağlı,şunu anladımki ben bebekle kim daha çok ilgileniyorsa ve onunla oynuyorsa bebek ona çok düşkün oluyor...

1 sayfadaki 1 sayfası